Skip to content

31 Poplar St.Jersey City, NJ 07307

Built 2002

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 6, 2002

Property Information

Block803
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,938
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
27%
Improvement Value:$600,700
73%
Total Assessment$825,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,438-0.6%
2024$18,553+40.1%
2023$13,244-0.4%
2022$13,294+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5955, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 2002