Skip to content

27 Irving St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2000

Property Information

Block804
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,546
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
42%
Improvement Value:$308,000
58%
Total Assessment$533,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,902-0.6%
2024$11,977+40.1%
2023$8,549-0.4%
2022$8,581+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890