Skip to content

3624 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 10, 2023

Property Information

Block806
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-O-1U-H-AC

Assessment

Land Value:$108,400
26%
Improvement Value:$307,900
74%
Total Assessment$416,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,296+55.4%
2024$5,984+40.1%
2023$4,271-0.4%
2022$4,287+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8704, Page 637