Skip to content

3628 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1860

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 1987

Property Information

Block806
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
53%
Improvement Value:$172,100
47%
Total Assessment$367,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,206-0.6%
2024$8,258+40.1%
2023$5,895-0.4%
2022$5,917+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1860