Skip to content

417 Hoboken Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1966
Church/Charitable

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Feb 6, 2003

Property Information

Block8101
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class---
Description2S-B&CB-C-O-H

Assessment

Land Value:$452,500
26%
Improvement Value:$1,270,300
74%
Total Assessment$1,722,800

Sale
$750,000
DeedBook 7028, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1966