Skip to content

429 Hoboken Ave.

Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block8101
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-16U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage10,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$880,000
62%
Improvement Value:$540,900
38%
Total Assessment$1,420,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,729-0.6%
2024$31,928+40.1%
2023$22,791-0.4%
2022$22,876+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 8733, Page 246