Skip to content

441 Hoboken Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block8101
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,150
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,500
49%
Improvement Value:$307,700
51%
Total Assessment$603,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,469-0.6%
2024$13,554+40.1%
2023$9,675-0.4%
2022$9,712+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft3,150DeedBook 9768, Page 293Recorded9/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900