Skip to content

636 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Date
Dec 31, 1991

Property Information

Block8101
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-4U-H
Dwellings4
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,100
21%
Improvement Value:$1,171,500
79%
Total Assessment$1,475,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,950-0.6%
2024$33,157+40.1%
2023$23,669-0.4%
2022$23,757+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4460, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1880