Skip to content

53 Washburn St.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Jan 30, 2018

Property Information

Block8202
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-7U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
34%
Improvement Value:$760,600
66%
Total Assessment$1,145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,581-0.6%
2024$25,742+40.1%
2023$18,375-0.4%
2022$18,444+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

DeedBook 9313, Page 805NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/13/2018

Property Sale

Sale
$1,800,000
DeedBook 9313, Page 805

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8725, Page 243