Skip to content

325 Baldwin Ave.(Unit C0008)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Dec 17, 2010

Property Information

Block8202
Lot19
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3S-B-12U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage604
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
47%
Improvement Value:$89,600
53%
Total Assessment$169,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,787-0.6%
2024$3,811+40.1%
2023$2,720-0.4%
2022$2,731+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,000

From:

To:

Sq Ft604DeedBook 8877, Page 425Recorded10/26/2012

Property Built

Built

Year Built: 1900