Skip to content

82 Court House Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1927

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 16, 2014

Property Information

Block8202
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,070
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,800
53%
Improvement Value:$208,300
47%
Total Assessment$443,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,894-0.6%
2024$9,956+40.1%
2023$7,107-0.4%
2022$7,134+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

DeedBook 8893, Page 48Recorded2/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1927