Skip to content

32 Concord St.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block8304
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,618
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
38%
Improvement Value:$367,100
62%
Total Assessment$594,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,282-0.6%
2024$13,365+40.1%
2023$9,541-0.4%
2022$9,576+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 6039, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1922