Skip to content

83a Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1902

Last Sale Price
$698,000
Last Sale Date
Jan 10, 2018

Property Information

Block8304
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,549
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,200
32%
Improvement Value:$379,000
68%
Total Assessment$556,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,420-0.6%
2024$12,498+40.1%
2023$8,921-0.4%
2022$8,955+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$698,000

From:

To:

DeedBook 9281, Page 174Recorded2/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1902