Skip to content

511 Monmouth St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block8502
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,700
93%
Improvement Value:$8,700
7%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,956-0.6%
2024$2,975+40.1%
2023$2,124-0.4%
2022$2,132+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5802, Page 96