Skip to content

219 Brunswick St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1884

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 20, 2020

Property Information

Block8504
Lot8
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage453
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
32%
Improvement Value:$211,100
68%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,947-0.6%
2024$6,990+40.1%
2023$4,990-0.4%
2022$5,009+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft453DeedBook 9515, Page 923Recorded10/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1884