Skip to content

144 Sussex St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$376,500
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block14202
Lot31
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-4U-COND
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage441
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$298,000
75%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,887-0.6%
2024$8,943+40.1%
2023$6,384-0.4%
2022$6,408+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$376,500

From:

To:

Sq Ft441DeedBook 9311, Page 100Recorded6/5/2018

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft441DeedBook 8946, Page 144Recorded12/2/2013

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 7627, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1887