Skip to content

217 Brunswick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1884

Owner
---
Last Sale Price
$1,230,000
Last Sale Date
Feb 18, 2026

Property Information

Block8504
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,031
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$537,700
67%
Improvement Value:$262,900
33%
Total Assessment$800,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,877-0.6%
2024$17,989+40.1%
2023$12,842-0.4%
2022$12,890+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,230,000
Sq Ft2,031DeedBook 9971, Page 58Recorded3/12/2026

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4778, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1884