Skip to content

314 Ninth StJersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block8606
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description2S-CB&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
58%
Improvement Value:$487,500
42%
Total Assessment$1,152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,735-0.6%
2024$25,897+40.1%
2023$18,486-0.4%
2022$18,555+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984