Skip to content

218 Columbus Dr.Jersey City, NJ 07302

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block12701
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$684,000
72%
Improvement Value:$266,000
28%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+40.1%
2023$15,238-0.4%
2022$15,295+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

DeedBook 8927, Page 102Recorded8/19/2013

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5269, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1985