Skip to content

206 Columbus Dr.Jersey City, NJ 07302

Built 1884

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block12703
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,652
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$736,300
63%
Improvement Value:$432,200
37%
Total Assessment$1,168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,093-0.6%
2024$26,256+40.1%
2023$18,743-0.4%
2022$18,813+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

DeedBook 8950, Page 481Recorded12/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1884