Skip to content

134 Cottage St.Jersey City, NJ 07306

Built 2017
Apartment

Last Sale Price
$2,821,000
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block9401
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description3S-F+CB-8U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
25%
Improvement Value:$1,336,800
75%
Total Assessment$1,776,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,676-0.6%
2024$39,925+465.7%
2023$7,058-0.4%
2022$7,084+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,821,000
DeedBook 9612, Page 790Recorded11/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$104,117

From:

To:

DeedBook 9119, Page 434Recorded5/18/2016

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7845, Page 57