Skip to content

836 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Sep 23, 1996

Property Information

Block9404
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,566
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,500
56%
Improvement Value:$233,300
44%
Total Assessment$525,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,741-0.6%
2024$11,815+40.1%
2023$8,434-0.4%
2022$8,465+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5051, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1900