Skip to content

162 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$151,500
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block16601
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,551
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
46%
Improvement Value:$280,600
54%
Total Assessment$523,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,681-0.6%
2024$11,754+40.1%
2023$8,391-0.4%
2022$8,422+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$151,500
DeedBook 5517, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1900