Skip to content

494 Pavonia Ave.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07306

Built 1892

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block9601
Lot31
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building ClassC0821
Description4S-B-D-8U-HAC(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage821
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$254,700
76%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,474-0.6%
2024$7,521+46.9%
2023$5,119-0.4%
2022$5,139+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft821DeedBook 9569, Page 837Recorded6/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1892