Skip to content

68 Magnolia Ave.(Block 9602 Lot 15)Jersey City, NJ 07306

Built 1923
Apartment

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 26, 1995

Property Information

Block9602
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-31U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,760,000
80%
Improvement Value:$440,000
20%
Total Assessment$2,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,126-0.6%
2024$49,434-0.0%
2023$49,443+33.5%
2022$37,030+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4856, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1923