Skip to content

172 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Aug 16, 2001

Property Information

Block5603
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-NH
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage1,886
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
44%
Improvement Value:$280,800
56%
Total Assessment$505,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,295-0.6%
2024$11,365+40.1%
2023$8,113-0.4%
2022$8,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5865, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1905