Skip to content

1 East St.

Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 13, 2010

Property Information

Block9604
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,876
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
41%
Improvement Value:$441,500
59%
Total Assessment$750,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,754-0.6%
2024$16,859+40.1%
2023$12,035-0.4%
2022$12,080+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 8837, Page 234

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5455, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1890