Skip to content

111 Magnolia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block9604
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,974
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
47%
Improvement Value:$346,200
53%
Total Assessment$655,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,626-0.6%
2024$14,718+40.1%
2023$10,506-0.4%
2022$10,546+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924