Skip to content

30 Henry St.Jersey City, NJ 07306

Built 1902

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block9704
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
30%
Improvement Value:$621,300
70%
Total Assessment$892,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,925-0.6%
2024$20,050+40.1%
2023$14,312-0.4%
2022$14,366+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

DeedBook 9222, Page 172Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$667,500

From:

To:

DeedBook 9203, Page 55Recorded5/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1902