Skip to content

40 Henry St.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 9, 2017

Property Information

Block9704
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
48%
Improvement Value:$265,700
52%
Total Assessment$506,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,315-0.6%
2024$11,386+40.1%
2023$8,127-0.4%
2022$8,158+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$343,000

From:

To:

DeedBook 8977, Page 237Recorded6/10/2014

Property Sale

Sale
$233,816
DeedBook 7168, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1880