Skip to content

447 Pavonia Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 24, 2019

Property Information

Block9705
Lot21
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage587
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$216,400
73%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,619-0.6%
2024$6,660+40.1%
2023$4,754-0.4%
2022$4,772+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft587DeedBook 9407, Page 187Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft587DeedBook 9241, Page 908Recorded10/2/2017

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 7633, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1885