Skip to content

447 Pavonia Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block9705
Lot21
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage586
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$216,200
73%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,614-0.6%
2024$6,656+40.1%
2023$4,751-0.4%
2022$4,769+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft586DeedBook 9230, Page 846Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 7633, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1885