Skip to content

447 Pavonia Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block9705
Lot21
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage584
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$215,800
73%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,605-0.6%
2024$6,647+40.1%
2023$4,745-0.4%
2022$4,762+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft584DeedBook 9240, Page 690Recorded9/27/2017

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 7633, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1885