Skip to content

447 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1885

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block9705
Lot21
QualifierC9001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage585
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$240,000
75%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146-0.6%
2024$7,190+40.1%
2023$5,133-0.4%
2022$5,152+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft585DeedBook 9234, Page 956Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 7633, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1885