Skip to content

473 Newark Ave.(Unit C0010)Jersey City, NJ 07306

Built 1865

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Aug 9, 2017

Property Information

Block9705
Lot23
QualifierC0010
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description4S-2C-12U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,734
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
12%
Improvement Value:$604,600
88%
Total Assessment$684,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,287-0.6%
2024$15,383+40.1%
2023$10,981-0.4%
2022$11,022+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 9231, Page 369Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$444,000

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 8989, Page 519Recorded8/18/2014

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 7918, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1865