Skip to content

115 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2016

Property Information

Block100
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,567
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
43%
Improvement Value:$69,900
57%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,114+1.3%
2024$12,945+0.8%
2023$12,844-0.0%
2022$12,850-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 8681, Page 592

Property Sale

Sale
$171,200

From:

To:

Sq Ft2,567DeedBook 8641, Page 363NU CodeSheriff sale (12)Recorded12/23/2008

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5501, Page 294

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 3275, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1900