Skip to content

751 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 22, 2019

Property Information

Block100
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class---
Description2SFR 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
32%
Improvement Value:$85,100
68%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,381+1.3%
2024$13,209+0.8%
2023$13,106-0.0%
2022$13,113-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9389, Page 953Recorded3/22/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 8945, Page 173Recorded11/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1905