Skip to content

9 Webster AveKearny, NJ 07032

Built 1945

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block113
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,715
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
40%
Improvement Value:$68,500
60%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,150+1.3%
2024$11,994+0.8%
2023$11,900-0.0%
2022$11,906-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 9214, Page 592NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 8756, Page 666Recorded10/12/2010

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 8433, Page 225Recorded1/30/2008

Property Built

Built

Year Built: 1945