Skip to content

5 Livingston AveKearny, NJ 07032

Built 1935

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block117
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,770
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
37%
Improvement Value:$76,600
63%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,017+1.3%
2024$12,849+0.8%
2023$12,750-0.0%
2022$12,756-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 9052, Page 118NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/17/2015

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 7524, Page 194NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/13/2005

Property Built

Built

Year Built: 1935