Skip to content

12 Hamilton AvenueKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block117
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,636
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
37%
Improvement Value:$76,800
63%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,039+1.3%
2024$12,871+0.8%
2023$12,771-0.0%
2022$12,777+11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 9456, Page 147NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1925