Skip to content

11 Livingston AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block117
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,598
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
40%
Improvement Value:$68,900
60%
Total Assessment$113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,193+1.3%
2024$12,036+0.8%
2023$11,942-0.0%
2022$11,948-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft1,598DeedBook 8707, Page 167Recorded12/29/2009

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5712, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1925