Skip to content

33 Livingston AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 1, 2025

Property Information

Block117
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,879
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
39%
Improvement Value:$70,900
61%
Total Assessment$115,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,407+1.3%
2024$12,247+0.8%
2023$12,152-0.0%
2022$12,158-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925