Skip to content

6 Livingston AvenueKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Date
Oct 29, 2015

Property Information

Block118
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,410
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
38%
Improvement Value:$74,700
62%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,814+1.3%
2024$12,649+0.8%
2023$12,551-0.0%
2022$12,557-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915