Skip to content

141-143 Pleasant PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block119
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SFR BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,834
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
39%
Improvement Value:$84,400
61%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,576+1.3%
2024$14,385+0.8%
2023$14,272-0.0%
2022$14,279-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925