Skip to content

117 Pleasant PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 13, 2014

Property Information

Block119
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,172
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,300
48%
Improvement Value:$64,200
52%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,221+1.3%
2024$13,050+0.8%
2023$12,949-0.0%
2022$12,955-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 9008, Page 661Recorded11/25/2014

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4098, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1925