Skip to content

11 Van Cortland PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 18, 2011

Property Information

Block122
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,872
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
33%
Improvement Value:$61,500
67%
Total Assessment$91,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,795+1.3%
2024$9,669+0.8%
2023$9,594-0.0%
2022$9,598-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 8816, Page 802NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/28/2011

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 7850, Page 306Recorded3/24/2006

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5360, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1925