Skip to content

264-266 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 30, 2013

Property Information

Block127
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2S FR 1G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,406
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
42%
Improvement Value:$55,800
58%
Total Assessment$95,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,005+1.3%
2024$9,873+0.8%
2023$9,795-0.0%
2022$9,799-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8913, Page 45

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 8913, Page 45Recorded6/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920