Skip to content

268 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Mar 28, 2017

Property Information

Block127
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,374
Acreage37.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
37%
Improvement Value:$51,900
63%
Total Assessment$81,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,767+1.3%
2024$8,654+0.8%
2023$8,587-0.0%
2022$8,591-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 9191, Page 399Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 8834, Page 355Recorded2/22/2012

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 8069, Page 76Recorded12/12/2006

Property Built

Built

Year Built: 1925