Skip to content

9 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1969

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 28, 2008

Property Information

Block12
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
15%
Improvement Value:$70,900
85%
Total Assessment$83,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,928+1.3%
2024$8,813+0.8%
2023$8,744-0.0%
2022$8,749-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 8609, Page 288Recorded9/16/2008

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 7708, Page 22Recorded10/27/2005

Property Sale

SaleMulti
$248,000
DeedBook 5839, Page 188

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5338, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1969