Skip to content

245 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1970

Last Sale Price
$246,780
Last Sale Date
Jun 4, 2010

Property Information

Block251
Lot73
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page49

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,040
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
22%
Improvement Value:$98,800
78%
Total Assessment$126,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,553+1.3%
2024$13,378+2.2%
2023$13,085-0.0%
2022$13,092-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,780

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 8736, Page 37NU CodeFamily (1)Recorded6/10/2010

Property Built

Built

Year Built: 1970